عمل اسلیو معده چیست؟

در این مقاله قصد داریم تا جراحی اسلیو معده را به صورت کامل و شفاف به همراه ویدئو و روش جراحی معرفی کنیم.

آیا تابحال به غذاهایی که می‌خورید دقت کرده‌اید؟ معمولاً غذاهای ما انبوهی از چربی و کربوهیدرات و …  هستند و هنگام مصرفشان حجم عظیمی از انرژی را به‌دست می‌آوریم و اگر نتوانیم این انرژی‌ها را مصرف کرده یا بسوزانیم، با چربی‌های انباشته شده‌ای که سوختنشان بسیار سخت است روبرو خواهیم شد و همین چربی‌های اضافی در ظاهرمان پدیدار شده و موجب چاقی‌های افراطی و بیماری زا می‌شوند.

خوشبختانه با پیشرفت علم پزشکی، جراحی‌های چاقی اختراع شده‌اند که موجب می‌شود به سرعت از شر چربی‌های انباشته شده بدن خلاص شویم؛ یکی از شایع‌ترین و محبوب‌ترین روش‌های جراحی چاقی اسلیو معده است که شما در این مقاله بیشتر با آن آشنا خواهید شد.

تاریخچه اسلیو معده

در ابتدا عمل اسلیو معده بخش محدودسازنده جراحی انحراف بایلیپانکراسی دئودنال سوئیچ بود.

پس از آن، اسلیو معده بعنوان جراحی مرحله اول عمل دئودنال سوئیچ برای بیماران خیلی چاقی شد که قصد داشتند ریسک عمل دئودنال را کمتر کنند.

بررسی‌ها نشان داد که یک سری از بیماران در پی عمل اسلیو معده به مقدار کافی وزن کم کردند پس مرحله دوم عمل دئودنال سوئیچ بر روی آن‌ها انجام نگرفت.

این نتیجه‌ها سبب شد تا جراحان لاغری، عمل اسلیو معده را به منزلۀ یک روش جداگانه و مستقل برای لاغری، تلقی کنند.

خوب است بدانید که نخستین عمل اسلیو معده لاپاروسکوپیک در سال ۲۰۰۰ انجام گرفت و از همان سال به بعد میزان افرادی که این عمل را برای لاغری انتخاب می‌کنند به مرور زیادتر می‌شود.

 

همه ی آنچه که باید درباره عمل اسلیو معده بدانید

این جراحی برای افرادی که می‌خواهند سریعاً به وزن ایده آلی برسند، ریزه خوارند و به شیرینی جات علاقه‌مندند، بسیار مؤثر است.

عمل جراحی اسلیو معده به این صورت است که شکم بیمار را به وسیله دستگاه لاپاراسکوپی از ۵ ناحیه مختلف برش‌های بسیار کوچک می‌زنند سپس ۷۵ تا ۸۰ درصد از معده از شکم خارج شده و معده به صورت لوله باریکی در می‌آید.

در واقع نقش معده این‌گونه می‌شود که غذا را از مری به روده‌ها می‌رساند ولی طی همین پروسه انتقال غذا، چون معده  در حالت عادی خودش نیست و از حجم آن کاسته شده، به صورت انسدادی برای فرد کار می‌کند و مانع از خوردن بی رویه فرد می‌شود و فرد در هر وعده غذایی نمی‌تواند بیشتر از سه تا چهار لقمه بخورد و سریعاً دچار احساس سیری می‌شود.

این تغییرات  اندازه معده بر روی هورمون‌ها بدن بسیار مؤثر است و موجب کاهش هورمون اشتها می‌شود و باعث می‌شود که شخص کمتر احساس گرسنگی کند.

خوب است بدانید که با افزایش حرکات معده بعد از جراحی لاغری اسلیو، غذا با سرعت بیشتری از معده و روده‌ها عبورمی کند و در نظر داشته باشید که در این عمل با روده‌ها کاری نداریم پس در نتیجه در جذب ویتامین‌های بدن تداخلی ایجاد نمی‌شود. 

این عمل سبب دگرگونی‌هایی اساسی در زندگی شما می‌شود:

– تغییر کیفیت زندگی و بهبود قابل توجه آن

– از دست رفتن ۶۰-۷۰ درصد اضافه وزن تنها پس از گذشت یک سال از جراحی

– بهبود یا کنترل بیماری‌های مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع ۲، فشار خون، آپنه یا وقفه تنفسی در خواب، کبد چرب، درد مفاصل و چربی خون

– کم شدن گرایش به خوردن غذا

– کم شدن اشتها و حس گرسنگی

 

نحوه انجام جراحی اسلیو معده

1) شکاف‌هایی کوچک به منظور ورود دستگاه لاپاراسکوپ و سایر ابذار‌های جراحی در دیواره شکمی ایجاد می‌کنند.

محل شکاف های عمل اسلیو معده
2) معده بررسی شده و عروق خونی به سوی بخش کناری معده جدا می‌گردند.

معده دست نخورده
3) لوله‌ای تراشه‌ای به درون معده وارده شده و به عنوان سایز برای معده جدید به کار می‌رود.

مرحله ابتدایی جراحی اسلیو معده - دکتر عبدالحسینی
4) استاپلر یا منگنه جراحی به منظور قسمت کردن معده به دو بخش به کار می‌رود.

مراحل عمل اسلیو
5) در نهایت معده به صورت کامل به دو بخش تقسیم می‌شود.

مرحله آخر جراحی اسلیو معده
6) معده جدید که شکلی شبیه به موز دارد در حال حاضر نزدیک به ۲۰-۲۵ درصد حجم معده اولیه را دارا می‌باشد.

معده جراحی شده پس از اسلیو

فیلم جراحی اسلیو معده به روش لاپارسکوپی

چه کسانی باید جراحی اسلیو معده انجام دهند؟

هر فرد چاقی لزوماً نیاز به جراحی ندارد و ابداً باید روش‌هایی مثل ورزش و تغییر عادات غذایی مانند کاهش مصرف غذاهای ناسالم را امتحان کند و در صورت موفق نشدن به عمل جراحی روی بیاورد.

برای انجام عمل جراحی اسلیو نیز بیمار ابتدا باید به پزشک مراجعه کند و از او مشاوره بگیرد و پزشک متناسب با سوابق پزشکی بیمار، شاخص توده بدنی و پس از انجام آزمایش‌های متعدد روش جراحی را پیشنهاد می‌دهد. 

خوب است بدانید که بعد از جراحی لاغری اسلیو نیز باید حتماً با یک پزشک تغذیه در ارتباط باشید تا بعد از عمل برنامه غذایی‌تان به گونه‌ای تنظیم شود که مجدداً موجب چاقی نشود زیرا افرادی که جراحی چاقی انجام می‌دهند.

در چند سال اول باید حتماً از مکمل‌های غذایی استفاده کنند تا بدنشان دچار افت شدید نشود و عوارض کمتری را تجربه کنند.

معمولاً  افرادی که توده بدنی آنها بالای ۴۰ است یعنی دچار چاقی مفرط هستند در اولویت عمل اسلیو معده قرار می‌گیرند؛

هم چنین کسانی که دچار بیماری‌های مختلفی مثل دیابت، کبد چرب، کلسترول بالا، آپنه خواب و تمام بیماری‌های ناشی از چاقی هستند و نمی‌توانند فعالیت‌های ورزشی انجام دهند و حتی در فعالیت روزانه خود نیز دچار مشکل‌اند نیز کاندیدای مناسب برای انجام جراحی اسلیو معده هستند زیرا این عمل به کاهش وزن سریع آنها کمک بسزایی می‌نماید.

بهترین سن برای عمل جراحی اسلیو معده بین ۱۸ تا ۵۰سال است. در نظر داشته باشید که حال روحی و جسمی بیمار در روند عمل و بهبود بیمار تأثیر گذار است.

 

عمل اسلیو معده به چه نحوی اثر می‌کند؟

  1. از آنجایی که حجم معده پس از عمل بسیار کم می‌شود، فرد بسیار سریع‌تر حس سیر شدن می‌کند.
  2. دگرگونی‌های هورمونی که باعث کاهش‌ترشح هورمون‌های گرسنگی می‌شود باعث می‌شود که حس گرسنگی کمتری در فرد بوجود بیاید.
  3. بدلیل زیاد شدن حرکات معده، غذا سریع‌تر از معده و روده عبور می‌کند.

 

روند کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده چگونه است؟

به طور میانگین افراد بین ۶۰ تا ۷۰ درصد اضافه وزن خود را از دست می‌دهند.
– دو هفته نخست: ۵ تا ۱۰ کیلو، عمده بیماران روزانه نزدیک به ۰. ۵ کیلو وزن کم می‌کنند.
– سه ماهه نخست: ۳۵-۴۵ درصد اضافه وزن از دست می‌رود.
– شش ماهه نخست: ۵۰-۶۰ درصد اضافه وزن کم می‌شود.
– سال نخست: ۶۰-۷۰ درصد وزن اضافه بدن از بین می‌رود.
اکثر افراد ۱۲-۲۴ ماه پس از عمل به پایین‌ترین وزنشان دست پیدا می‌کنند و خوب است بدانید که نتیجه بخش بودن عمل اسلیو معده نزدیک به ۸۰-۹۰ درصد است.

 

بهبود بیماری های مرتبط با چاقی با عمل اسلیو معده

پژوهش‌ها و آزمایش‌های بالینی فراوانی مشخص کردند که عمل اسلیو معده سبب برطرف یا بهتر شدن تعداد زیادی از مشکلات وابسته به چاقی می‌گردد از قبیل:
– دیابت تیپ دو، اکثر پژوهش‌ها نشان داده‌اند که ۶۰-۸۰ درصد از بیمارانی که گرفتار دیابت نوع دو هستند در پی عمل اسلیو معده بهبود یافته‌اند یا بیماری‌شان فروکش کرده است.
– بیماری فشار خون
– بیماری کبد چرب
– کلسترول بالا
– آپنه یا وقفۀ تنفسی در خواب
– کم شدن ریسک سرطان
– سندروم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS
– میگرن
– درد مفاصل
– افسردگی و سایر مشکلات روانی مرتبط
– نازایی
– تستوسترون پایین: اسلیو معده طبیعتا می‌تواند سبب زیاد شدن سطح تستوسترون گردد.
– دفع ادرار به صورت غیرارادی
– بیماری نقرس

 

بیمه چه مقدار از هزینه های عمل اسلیو معده را پرداخت می کند؟

معمولا در صورتی که شرایط زیر را داشته باشید هزینه‌های جراحی لاغری اسلیو معده شما تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد، البته پیشنهاد ما این است که حتما پیش از عمل شرایط حق بیمه‌تان را مطالعه نمایید.
– BMI بالاتر از ۴۰
– BMI ۳۹. ۹-۳۵ به همراه یکی از مشکلات جسمی وابسته به چاقی مانند: بیماری فشار خون، دیابت تیپ دو، وقفۀ تنفسی در خواب، بیماری کبد چرب، یا زیاد بودن چربی خون

 

بازیابی و ریکاوری اسلیو معده

– عمل نزدیک به ۷۰-۴۰ دقیقه زمان می‌برد.
– عمدتا پس از ۱ تا ۲ شب، بیمار از بیمارستان مرخص می‌گردد.
– بیمار می‌بایست ۳-۴ ساعت بعد از عمل ترغیب به راه رفتن شود.
– دردی که بدلیل عمل ایجاد می‌شود با کمک دارو کاملا قابل کنترل است.
-اکثر بیماران بعد از ۲-۴ هفته به فعالیت‌های روزمره مانند کار یا دانشگاه بر می‌گردند؛ البته ممکن است در دو هفته اول بدلیل کم بودن جذب کالری بواسطه مصرف زیاد مایعات، بیمار احساس خستگی مفرط داشته باشد.
– بیماران می‌توانند ۴ هفته بعد از عمل، ورزش کردن را آغاز نمایند.

 

ریسک ها و عوارض جراحی اسلیو معده

در طی دهه‌های سپری شده بدلیل بهتر شدن فنون جراحی و تجربۀ پزشکان، عمل اسلیو معده درمجموع یک عمل بی‌مخاطره برای لاغری محسوب می‌شود. البته عارضه‌های مربوط به هر عمل جراحی ممکن است حین یا پس از عمل رخ دهد که در ادامه به تعدادی از عوارض اسلیو معده اشاره خواهیم کرد.
نشتی از خطوط منگنه یا استاپلر: تقسیم کردن معده و تشکیل معده لوله‌ای جدید با کمک دستگاهی به نام استاپلر انجام می‌شود که البته متخصص بودن جراح این ریسک و عارضه را به حداقل می‌رساند. خوب است بدانید که احتمال وقوع این عارضه بین ۰. ۷ تا ۳ درصد است.
– خونریزی
– لخته شدن خون
– سوزش سر دل یا‌ ترش کردن: با اینکه نتایج مربوط به این عارضه بسیار متفاوت است اما ممکن است برای بعضی از بیماران این مشکل بوجود آید که می‌توان با کمک دارو‌های ضد اسیدی به سادگی آن را کنترل کرد.
– کمبود ویتامین یا مادۀ غذایی
– بالا رفتن مجدد وزن: ممکن است بیمار بعد از ۱-۲ سال بالا رفتن وزن را تجربه کند و ۱۰-۲۰ درصد از بیمارانی که این عمل را انجام می‌دهند در معرض این عارضه قرار می‌گیرند.
– پوست اضافه: یکی دیگر از عوارض اصلی اسلیو معده، پوست اضافه در نقاتی از بدن است که وزن زیادی از دست داده است، بعضی از بیمه‌ها هزینه برداشتن پوست اضافه بیمار پس از این عمل را متقبل می‌شوند.

 

رژیم غذایی پس از عمل اسلیو معده

روز اول: رژیم مایعات، یکسری از پزشکان به بیمار‌ها این اجازه را می‌دهند که چند ساعت بعد از عمل آب بخورند.
روز دوم تا چهاردهم: رژیم مملو از مایعات شامل شیک پروتئین، ماست، سوپ آبکی، شیر و آبمیوه
هفته‌های سوم تا پنجم: رژیم غذایی ملایم
بیماران ۵ هفته بعد از عمل قادرند مصرف غذا را روی نظم آغاز نمایند.
همه بیماران باید بعد از عمل، B کمپلکس و مولتی ویتامین مصرف کنند.

 

سوالات متداول درباره جراحی لاغری اسلیو معده

اسلیو معده بهتر است یا بای پس  معده؟

– عمل اسلیو معده بواسطه سهولت تکنیکی و پایین‌تر بودن عوارض بلند مدت آن در سال‌های اخیر بیشتر از بای پس معده انجام می‌شود.

– زمان عمل اسلیو معده به طور میانگین بین ۴۰-۷۰ دقیقه است در حالی که بای پس معده بین ۲-۳ ساعت زمان می‌برد.

-در عمل اسلیو معده امکان اینکه کمبود ویتامین یا مادۀ غذایی پیش بیاید خیلی پایین‌تر است و علاوه بر آن بدجذبی در این عمل پیش نمی‌آید در حالی که یکی از عمده‌ترین مشکلات پس از بای پس معده، جذب نشدن ویتامین‌های مورد نیاز بدن است.

– عوارض بلند مدت پس از عمل بای پس معده مانند مسدود شدن روده، زخم معده حاشیه‌ای و فتق داخلی برای بیمارانی که اسلیو معده انجام می‌دهند معمولا به ندرت رخ می‌دهد.

 

چه کسانی نمی توانند اسلیو معده انجام دهند؟

بیمارانی که گرفتار تحرک بد مری esophageal dysmotility یا سختی بلعیدن، فلج معده gastroparesis یا ماندن ماده غذایی برای مدتی طولانی در معده و بیماری برگشت معده به مری GERD یا مری بارت هستند می‌بایست عمل بای پس معده انجام دهند. در بیمارانی که گرفتار برگشت خفیف یا mild reflux هستند، عمل اسلیو معده ممنوعیتی ندارد.

 

پزشکان چگونه باقی مانده معده را از شکافی کوچک خارج می کنند؟

بدلیل پرخوری، حجم معده به طرز چشمگیری زیاد می‌شود به طوری که پژوهش‌ها نشان داده‌اند که معده انسان بزرگ می‌تواند ۲-۴ لیتر غذا در خودش نگه دارد. در حین جراحی اسلیو لوله‌ای از دهان داخل معده می‌شود تا کل گاز‌ها و مایع‌های موجود را از معده خارج کند و حجم معده کاهش پیدا کند. در اکثر مواقع نیازی به بزرگ کردن شکاف نیست و معده بریده شده در نهایت از همان شکاف -۳ سانتی که برای ورود دستگاه لاپاراسکوپ جایگذاری شده، خارج می‌شود. شکاف‌های کوچک، درد بعد از عمل و ریسک فتق را به طور چشمگیری کم می‌کنند.

ویدیو خروج معده در عمل اسلیو معده

 

 

چند روز بعد از عمل اسلیو معده باید در بیمارستان بمانیم؟

اکثر بیماران یک روز پس از جراحی از بیمارستان مرخص می‌شوند. حین ریکاوری و با نوشیدن مقدار فراوان آب به بیمار سعی می‌کنند بدن او را در حالت هیدراته نگه دارند تا علائم بعد از جراحی مانند تهوع و استفراغ را کاهش دهند. درد‌هایی که به دلیل شکاف‌ها نیز ایجاد شده‌اند با قرص‌های مسکن در منزل درمان خواهند شد و معمولا بیشتر بیماران تنها چند ساعت پس از عمل اسلیو می‌توانند راه بروند.

 

آیا عمل اسلیو معده سبب سوزش معده می شود؟

شاید علت اصلی این مشکل را در باقی ماندن طاق معده یا همان بالاترین بخش معده جستجو کرد که البته پزشکان متخصص تلاش می‌کنند که همه طاق معده را در طول عمل اسلیو از بدن خارج کنند اما در صورتی که این مشکل به هر دلیل رخ داد اغلب توسط دارو‌های ضد اسید و تغییر سبک زندگی قابل کنترل است.

 

ویدئو جراحی اسلیو معده

آزاد کردن خم بزرگ معده در اسلیو

 

دریافت مشاوره رایگان

شما عزیزان همواره می توانید برای حصول اطمینان خاطر از جراحی و انتخاب بهترین جراح چاقی و لاغری از طریق فرم زیر و یا شماره تماس های کلینیک تخصصی دکتر عبدالحسینی با ما در ارتباط باشید