رازهای جراحی لاغری

رازهای جراحی لاغری

مدیر
تاریخ انتشار شهریور 4, 1400
5/5 - (40 امتیاز)

ایمن ترین و بهترین روش در جراحی لاغری

در این مقاله همه ی آنچه که باید قبل از اقدام برای عمل جراحی لاغری بدانید برای مطالعه شما عزیزان آماده شده است.

امروزه یکی از معضلاتی که انسان ها با آن درگیرند، معضل چاقی است.

با پیشرفت در علم پزشکی و افزایش آمار چاقی انسان ها، عمل های بسیاری برای لاغری صورت می گیرد که در کنار کاهش وزن سریع، میزان سلامتی افراد، به علت از بین رفتن چاقی بیشتر خواهد شد و به همین دلیل مورد استقبال بسیاری از افراد واقع شده است.

بر خلاف شایعات رایج درباره جراحی لاغری، این جراحی امروزه بسیار ایمن و کم خطر انجام می شود.

جراحی های لاغری بر خلاف گذشته که به دلیل استفاده از روش های باز و تهاجمی بسیار چالش برانگیز تر بود، حالا به روش لاپاراسکوپی که جدیدترین روش جراحی لاغری است، انجام می شوند.

در این نوع جراحی کم تهاجمی، چندین برش کوچک روی شکم زده می شود و دستگاه لاپاراسکوپ و سایر ابزار های جراحی از طریق آنها وارد بدن شده و جراحی انجام می شود.

دوران نقاهت پس از جراحی لاپاراسکوپی بسیار کوتاه تر و کم دردسر تر از جراحی باز است.

 

عمل جراحی لاغری چیست؟

به مجموعه ‌ای از روش‌ های جراحی که با دستکاری در بافت‌های معده، روده یا سایر بخش ‌های دستگاه گوارش به کاهش وزن و درمان چاقی منجر می‌ شوند عمل جراحی لاغری گفته می ‌شود.

این روش ‌ها همگی تحت بیهوشی و با روش لاپاراسکوپی توسط یک جراح لاغری یا باریاتریک انجام می ‌پذیرد.

به عنوان مثال اگر قصد داشته باشید فقط حجم معده را کاهش دهید جراح از روش اسلیو معده کمک می ‌گیرد.

همچنین اگر بخواهید بخش زیادی از فرآیند هضم و جذب غذا را از مسیر گوارش خارج کنید جراح از روش‌ هایی مانند بای پس معده یا روده استفاده می کند.

به عبارتی در این روش تنها مقدار کمی از غذا هضم و جذب می شود و ماباقی آن مستقیما خارج می شود.

همچنین روش های منسوخ شده دیگری مانند بالون معده یا باندینگ معده هم وجود دارند که تا حد بسیار کمی باعث لاغری می شدند اما این روزها دیگر رواج ندارند.

 

عمل جراحی لاغری چیست؟

 

جراحی لاپاراسکوپی چگونه به کاهش وزن کمک می کند؟

سیستم دستگاه گوارش افراد چاق کمی متفاوت تر از افراد دیگر است. در این افراد سایز و حجم معده بسیار زیاد تر است.

تحرکات روده سریع تر و همچنین ترشح و کنترل هورمون ها فرق می کند. اشتها بسیار زیاد است، دریافت کالری بیش از اندازه و میزان سیری بسیار کم است.

به طوری که افراد خیلی زود دوباره گرسنه می شوند. طی عمل جراحی لاغری با روش لاپاراسکوپیک، یک جراح لاغری در تلاش است تا با ایجاد تغییرات اساسی در بخش های مختلف دستگاه گوارش شامل معده و روده ها، به کاهش وزن موثر و سریع کمک کند. بعد از جراحی چاقی و کاهش وزن، بیماری ‌های مرتبط با چاقی مانند آپنه ی خواب، دیابت، فشار خون و کلسترول بالا بهبود می یابد.

 

شرایط کاندید ای انجام جراحی لاغری

 

مهم ترین و اصلی ترین شروط انجام جراحی لاغری عبارتند از:

 • داشتن حداقل ۴۵ کیلوگرم اضافه وزن

اولین شرط برای انجام عمل لاغری قطعا داشتن اضافه وزن بسیار زیاد است. کسانی که دست کم ۴۵ کیلو اضافه وزن دارند می توانند کاندید عمل لاغری باشند. وزن نرمال هر شخصی بر اساس وزن و قد او تعیین می شود.

 • داشتن شاخص توده بدنی ۴۰ یا بالاتر از آن

اگر شاخص توده بدنی شما ۴۰ یا بیشتر باشد به معنی این است که شما کاندید خوبی برای عمل جراحی لاغری هستید.

ممکن است شاخص توده بدنی شما کمتر از ۴۰ باشد اما در برخی شرایط باز هم می توانید جراحی لاغری را انجام دهید. طبق یک قاعده کلی، افرادی که شاخص توده بدنی ۳۵ یا بالاتر از آن را دارند و در عین حال با یک یا چند بیماری مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع ۲، فشار خون بالا، آپنه خواب، کبد چرب، اختلالات گوارشی و … دست به گریبان هستند نیز می توانند ابن عمل جراحی را انجام دهند.

 • سن بین ۱۸ تا ۶۰ سال

موسسات معتبر جهانی سن مناسب انجام این عمل را از ۱۸ تا ۶۰ سال در نظر می گیرند. بنابراین یکی دیگر از شرایط انجام عمل لاغری این است که در محدوده سنی ۱۸ تا ۶۰ سال قرار داشته باشید.

انجام این عمل نیازمند پایبندی به برخی اصول تغذیه ای و ورزشی است. از آنجایی که بچه ها هنوز نمی توانند به صورت کامل به چیزی پایبند باشند احتمالا عمل آن ها با شکست مواجه می شود. از طرفی برخی بچه ها ممکن است در دوره کودکی چاق باشند اما بعد از دوره نوجوانی و جوانی، خود به خود وزن کم کنند. بنابراین بهتر است صبر کرد تا سن آن ها به بالای ۱۸ برسد. در خصوص افراد بالای ۶۰ سال هم باید بدانید که انجام این عمل برایشان یک خطر بزرگ محسوب می شود .

 • تجربه تلاش های ناموفق برای لاغری

علاوه بر موارد بالا شخص کاندید باید پیش از انجام عمل، برای لاغر شدن تلاش کرده باشد. برای مثال رژیم غذایی، دارو یا ورزش را امتحان کرده باشد اما نتوانسته باشد وزن زیادی کم کند.

موارد بالا همگی شرایط عمومی انجام عمل جراحی چاقی بودند. یعنی پیش از اینکه بخواهید به یک جراح لاغری مراجعه کنید می توانید با کمک آن ها بفهمید که آیا کاندید خوبی هستید یا خیر. اگر شرایط بالا را دارید نوبت به مرحله بعدی می رسد. شما باید به یک جراح لاغری خوب مراجعه کنید تا شما را از نظر جسمی و روانی به طور کامل ارزیابی کند.

 

عمل جراحی لاغری برای چه افرادی مناسب نیست؟

 

عمل جراحی لاغری برای چه افرادی مناسب نیست؟

برای اینکه بدانید که آیا جراحی چاقی برای شما مناسب است یا خیر بهتر است که ابتدا توسط پزشک متخصص ویزیت شوید. ولی به طور کلی اگر شما با روش ‌های معمولی مانند تغذیه و رژیم غذایی، ورزش می ‌توانید وزن خود را کاهش دهید بهتر است که عمل جراحی را انتخاب نکنید و با برنامه درست با تغذیه و ورزش به اندام دلخواه خود برسید.

 

معرفی انواع جراحی لاغری

 

انواع جراحی لاغری - اسلیو معده

 

اسلیو معده

جراحی اسلیو معده عبارت است از برداشتن حدود ۸۰ درصد از معده که شامل قسمت تولید کننده هورمون گرسنگی نیز می باشد. معده باقی مانده بخیه زده می شود و شکلی باریک و دراز مانند موز یا آستین پیدا می کند.

مشاهده مقاله
انتخاب اصولی بهترین جراح لاغری

با کوچک شدن حجم معده و از بین رفتن هورمون گرسنگی بیمار کالری بسیار کمتری دریافت کرده و وزن وی به طرز چشمگیری کاهش پیدا می کند. اکثر بیماران پس از اسلیو معده حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد از وزن اضافی خود را طی ۶ تا ۱۲ ماه و ۵۰ تا ۷۰ درصد از آن را طی ۲ سال از دست خواهند داد. سرعت کاهش وزن در این جراحی نسبت به بای پس معده کمتر است که همین موجب کاهش احتمال افتادگی پوست پس از جراحی لاغری می شود.

برش های لاپاراسکوپی هر یک حدود ۱.۵سانتی متر بوده و جای بخیه حاصل از جراحی لاغری به سرعت بهبود پیدا کرده و بیمار می تواند پس از مراقبت بعد از عمل اسلیو معده به روند زندگی معمول خود بازگردد.

 

انواع جراحی لاغری - بالن معده

 

 

بالون معده

بالون معده جزء جراحی های غیر تهاجمی بوده زیرا شامل هیچ گونه برش و خونریزی نمی شود. در واقع در این روند، پس از بیحسی بیمار، یک بالون یا بادکنک خالی از طریق دهان وارد بدن شده و به سمت معده هدایت می شود. پس از قرار گیری در معده، بالون با محلول سالین پر می شود.

بالون قسمتی از حجم معده را اشغال کرده و موجب می شود تا بیمار کمتر احساس گرسنگی کند. این بالون معمولا پس از چندین ماه برداشته خواهد شد.

بیمار با گذشت ۶ ماه از جراحی لاغری می تواند حدود ۱۰ درصد از وزن اضافی خود را کم کند.هیچ برش و جای بخیه ای در این جراحی وجود نخواهد داشت.

انواع لاغری - جراحی حلقه معده

حلقه معده

حلقه قابل تنظیم معده شامل قرار دادن یک بند یا حلقه به دور بخش فوقانی معده و تشکیل یک کیسه کوچک بالای حلقه می باشد. بخش تحتانی معده در زیر حلقه قرار خواهد گرفت. حلقه معده جراحی کم تهاجمی است و به روش لاپاراسکوپی انجام خواهد شد. در این روش برش های کوچکی برای ورود ابزار جراحی و قرار دادن حلقه به دور معده روی شکم زده می شود.

حلقه معده با محدود کردن معده، کاهش احساس گرسنگی و کاهش سرعت هضم غذا به کاهش وزن فرد کمک می کند. این حلقه قابل تنظیم بوده و می توان بعد ها آن را از بدن خارج کرد.

بیمار ۵۰ درصد از وزن اضافی بدن خود را طی دو سال از دست خواهد داد. جای بخیه های حاصل از جراحی بسیار ریز بوده و پس از مدتی محو یا ناپدید می شوند.

انواع لاغری - جراحی بای پس معده

 

بای پس معده

بای پس معده جزء جراحی های کم تهاجمی است زیرا به روش لاپاراسکوپی انجام می شود. طی این جراحی، قسمتی از معده بای پس و کنار گذاشته می شود و بخش باقی مانده معده بخیه زده می شود. در عین حال قسمتی از روده کوچک نیز بریده شده و به معده جدید متصل می شود. در واقع در این جراحی مسیر عبور غذا از روده نیز تغییر خواهد کرد.

بیمار پس از بای پس معده بسیار سریع تر از قبل احساس سیری می کند. همچنین به دلیل تغییر مسیر عبوری غذا از روده، میزان کالری و مواد غذایی کمتری به بدن جذب می شود.

۶۵ تا ۸۰ درصد وزن اضافه بدن طی ۱۸ ماه کاهش خواهد یافت. هر یک از برش های جراحی لاپاراسکوپی حدود ۱.۵ سانتی متر بوده و به مرور زمان بهبود یافته و محو خواهند شد. این جراحی تحت بیهوشی کامل انجام خواهد گرفت.

 

۰ تا ۱۰۰ مراحل انجام عمل جراحی لاغری

 

 1. مشاوره، ارزیابی و تست های قبل از عمل

پیش از اینکه شما وارد اتاق عمل شوید و عمل‌ جراحی لاغری شما آغاز شود، می‌بایست تحت ارزیابی قرار بگیرید. و به برخی از دستورالعمل‌ها توجه کنید. به عنوان مثال، شما باید برای مشاوره و ارزیابی به نزد تعدادی متخصص مراجعه کنید. متخصصین قلب و عروق، اعصاب و روان، گوارش، ریه و غدد ، پزشکانی هستند که باید قبل از عمل آن‌ها را ببینید.

به جز مشاوره پزشکی، شما حتما باید تعدادی آزمایش انجام دهید. مثلا آزمایش خون، ادرار و سونوگرافی شکم و لگن ، نمونه ‌هایی از این تست‌ ها هستند که همه بیماران باید ، قبل از عمل لاغری انجام دهند. بر حسب شرایط سلامتی ‌تان، همچنین ممکن است نیاز باشد تعدادی تست اختصاصی مانند آندوسکوپی نیز انجام دهید.

جهت دریافت مشاوره رایگان دکتر عبدالحسینی میتوانید همین حالا اقدام کنید

 1. تعیین وقت عمل جراحی لاغری

بعد از آماده شدن نتایج مشاوره ‌ها و تست‌ های آزمایشگاهی، اگر فرد مراجعه کننده کاندید مناسب برای جراحی لاغری بود به او یک نوبت عمل داده می شود تا در آن روز در بیمارستان حضور پیدا کند.

 

 1. معاینه، ویزیت و بستری شدن در بیمارستان

یک روز قبل از عمل شما ویزیت می‌شوید و از شب قبل از عمل نیز، می‌ توانید در بیمارستان بستری شوید یا اینکه صبح روز عمل به بیمارستان مراجعه کنید تا برای انجام عمل آماده شوید.

 

 1. بیهوشی و شروع عمل لاغری

قبل از عمل جراحی لاغری، شما بیهوش خواهید شد. زمان بیهوشی نیز بسته به روش جراحی و مدت زمان عمل متغییر است.

عمل های که با روش لاپاراسکوپی است کاملا ایمن و بدون خطر است. مدت زمان عمل با این روش و همچنین دوره نقاهت پس از آن، بسیار کوتاه تر خواهد بود. عمل لاپاراسکوپی نیازی به برش‌ های وسیع روی شکم ندارد و فقط در چند نقطه شکم به اندازه چند میلی متر، برش‌ های کوچکی ایجاد می شود و جای زخم نیز در مدت کوتاهی از بین می رود.

 

 1. انتقال به ریکاوری یا اتاق بهبود در اتاق عمل

بعد از اتمام عمل بیمار به اتاق ریکاوری منتقل می شود. بسته به شرایط بیمار ، ممکن است تا ۲ ساعت در این اتاق تحت نظارت و مانیتورینگ قرار بگیرد. پس از اینکه هوشیاری کامل به دست آمد و از نظر علایم حیاتی استیبل شد به بخش منتقل می ‌شود.

 

 1. ترخیص از بیمارستان

طول مدت اقامت و بستری در بیمارستان معمولاً ۱ شب است. که البته ممکن است به ۲ تا حتی ۳ روز کشیده شود. این مدت زمان، از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت است. ولی اغلبِ بیماران بعد از عمل جراحی لاغری بدون هیچ مشکلی تنها ۱ شب در بیمارستان بستری خواهند بود.

روزی که بیمار ترخیص می شود می تواند به منزل برود و طی ۲ تا ۳ روز دوره نقاهت خود را سپری کند. یک هفته پس از عمل لاغری نیز باید برای ویزیت به مطب  مراجعه کند تا از نزدیک معاینه شوید.

 

 1. رعایت رژیم غذایی پس از عمل و سایر دستورالعمل‌ها

بیماران باید به مدت ۲ هفته رژیم غذایی به صورت مایعات صاف شده را رعایت کنند و بعد از این دو هفته، رژیم غذایی نرم آغاز می شود. حدودا بعد از ۲ ماه بیماران می توانند غذای معمولی سفره را میل کنند.

مشاهده مقاله
سن مناسب جراحی چاقی

 

عوارض عمل لاغری

 

 

عوارض عمل جراحی لاغری

 • تهوع و استفراغ

تهوع و استفراغ تقریبا در همه عمل هایی که نیازمند بیهوشی عمومی هستند دیده می شود و امری طبیعی است. با این حال اگر بیمار در دوره نقاهت عمل لاغری ملاحضات غذایی را رعایت نکند و برای مثال پرخوری کند یا غذای جامد و دیرهضم بخورد، ممکن است تهوع و استفراغ را نیز تجربه کند. برای پیشگیری از بروز چنین مشکلی باید رژیم غذایی بعد از عمل لاغری را را عایت کند.

 

 • یبوست

بیمار بعد از عمل ممکن است درجاتی از درد را تجربه کند. برای تسکین این درد هم نیاز به دارو است. اغلب کسانی که برای تسکین درد دارو میگیرند نیز ممکن است یبوست داشته باشند. علاوه بر این، در دوره نقاهت عمل لاغری ممکن است روده ها کمی سرعتشان کم شود و غذا به آرامی از روده ها عبور کند. این روند هم می تواند به نوعی باعث یبوست شود. اما نگران نباشید. زیرا بعد از اینکه بدن به شرایط جدید عادت کرد، یبوست بهبود پیدا می کند.

 

 • رفلاکس معده

مشکل رفلاکس اسید در افرادی که اضافه وزن دارند شایع است. اگر برای درمان چاقی تحت عمل بای پس معده قرار بگیرید مشکل ریفلاکس شما حتی ممکن است برطرف شود. اما عمل اسلیو معده می تواند ریفلاکس معده را حتی بدتر هم بکند. هرچند در برخی افراد ممکن است تسکین پیدا کند. اگر بعد از عمل با رفلاکس معده یا سوزش سر دل روبرو شدید دارو مصرف کنید.

لازم به ذکر است که رفلاکس اسید بعد از عمل لاغری می تواند نشانه فتق یا هرنی هیاتال یا پیچ خوردن بخش باقی مانده معده در اسلیو معده باشد. اگر مشکل شما با دارو نیز حل نشد باید به جراح لاغری خود اطلاع دهید.

 

 • دل درد یا درد شکمی

درد شکم یک عارضه جانبی شایع در جراحی بای پس معده است. این بیماری می تواند ناشی از پرخوری، سریع غذا خوردن یا زخم دستگاه گواش، سندرم روده تحریک پذیر یا فتق باشد. اغلب دل دردها باید تا قبل از ۶ ماهه اول بعد از عمل تسکین پیدا کنند.

 

 • عفونت زخم

این مشکل می تواند در هر نوع جراحی اتفاق بیافتد. علائم عفونت زخم شامل حساسیت، احساس گرما و قرمزی در اطراف محل زخم یا ترشح احتمالی از این ناحیه است. درمان این مشکل معمولا تجویز آنتی بیوتیک است.

 

 • زخم گوارشی

یکی از عوارض عمل لاغری بای پس معده تشکل زخم گوارشی در مسیر هضم غذا است. تصور می شود که این مشکل به خاطر افزایش تولید و ترشح اسید معده باشد. همه بیماران این مشکل را تجربه نمی کنند، اما اگر جزء یکی از افراد زیر هستید، احتمالا چنین مشکلی برایتان پیش بیاید که البته با مداخله پزشک مشکل حل می شود: افراد سیگاری _ افرادی که بیش از حد الکل مینوشند _ کسانی که به رژیم غذایی بعد از عمل لاغری پایبند نیستند.

 

 • نشت

به نشت مسیر یا کانال گوارشی در اصطلاح پزشکی آناستوموز گفته می شود. این عارضه بسیار نادر است. نشت خود به خود ایجاد نمی شود و در عمل هایی دیده می شود که مجرای گوارشی برش خورده باشد. برای مثال در عمل اسلیو، یک برش عمودی در معده ایجاد میشود که با کمک منگنه یا استاپلر بخیه و بسته می شود. اگر جراح لاغری نتوانسته باشد به درستی معده را بخیه کند یا بخیه های منگنه شل باشند، احتمال پاره شدن بخیه ها در بخش هایی از معده وجود دارد. در نتیجه با خوردن مواد غذایی یا نوشیدنی ها، شاهد نشت از معده خواهیم بود.

 

 • سندروم دامپینگ

در بیشتر عمل های لاغری حجم معده را کاهش می دهند. بنابراین اگر شخصی در خوردن غذا پرخوری کند مواد غذایی بدون اینکه هضم شوند وارد روده ها می شوند. در این حالت روده بیش از حد قابل تحمل و گنجایش خود مواد غذایی دریافت میکند و برخی مشکلات گوارشی برای این شخص پرخور بی ملاحضه ایجاد می شود. به مجموع این مشکلات گوارشی ناخوشایند، در اصطلاح سندروم دامپینگ گفته می شود. که یکی از عوارض عمل بای پس معده است. شخص در این حالت علایمی مانند حالت تهوع ، استفراغ ، اسهال و گرفتگی شکمی را تجربه می کند.

سندروم دامپینگ بعد از عمل لاغری همچنین می تواند سطح قند خون بدن را بالا برده و ترشح انسولین را نیز افزایش دهد. که مجموع این دو اتفاق می تواند منجر به هیپوگلیسمی شود.

 

 • هیپوگلیسمی

از آنجا که بیماران بعد از جراحی بای پس معده نسبت به انسولین حساس تر هستند، برخی از آنها طی ماه ها یا حتی سال ها پس از انجام عمل لاغری خود به هیپوگلیسمی مبتلا می شوند. هیپوگلیسمی اصطلاحا به افزایش قند خون گفته می شود. علائم این بیماری شامل موارد زیر میشود: تعریق _ تشنج _ سرگیجه _ لرزش و افزایش ضربان قلب _ اسهال مزمن _ انسداد روده

 

 • انسداد روده

بر اساس نتایج برخی از مطالعات، در ۳ تا ۹ درصد از بیمارانی که تجربه عمل جراحی بای پس معده دارند انسداد روده کوچک رخ میدهد. انسداد روده می تواند مربوط به فتق داخلی یا چسبندگی بافت باشد. انسداد روده بعد از عمل جراحی لاغری هر چند بسیار نادر است اما نیازمند اقدام فوری و اورژانسی دارد. به طور کلی انسداد روده از نادرترین عوارض عمل لاغری است.

 

 • سنگ کیسه صفرا

سنگ سازی کیسه صفرا می تواند علل مختلفی داشته باشد. اما حقیقت جالبی که شاید خیلی از شما درباره این سنگ سازی نمی دانستید این است که، افزایش خیلی سریع یا کاهش خیلی سریع وزن می تواند باعث تشکیل سنگ کیسه صفرا شود.

سنگ کیسه صفرا هم یک نشانه خوب است و هم یک نشانه خیلی بد، زیرا در کنار خوشحالی از کاهش وزن کنار آمدن با سنگ سازی کیسه صفرا واقعا آسان نیست. سنگ کیسه صفرا معمولا از عوارض عمل بای پس معده است. و به میزان خیلی کمتر سنگ سازی از عوارض اسلیو معده و باندینگ معده نیز هست.

 

 • فتق

در برخی از بیمارانی که عمل جراحی بر روی معده انجام می دهند، فتق داخلی ایجاد می شود. فتق به بیرون زدن احشا شکمی از یک دیواره نازک یا سوراخ گفته می شود. برای مثال ممکن است بخشی از معده از طریق دیافراگم به سمت قفسه سینه حرکت کند که به آن فتق دیافراگمی گفته می شود. فتق از عوارض عمل لاغری بای پس معده است که می تواند باعث ایجاد درد، عفونت و زخمی شدن بافت داخلی شود.

مشاهده مقاله
سوالات مهم قبل از عمل لاغری

 

 • سوء تغذیه

بعد از هر عمل جراحی لاغری، به دلیل کاهش حجم یا کاهش سطح جذب مواد مغذی شخص کالری کمتری دریافت می کند. چنانچه شخص به رژیم غذایی بعد از عمل لاغری پایبند نباشد و مواد مغذی یا مکمل دریافت نکند ممکن است دچار سوء تغذیه یا کمبود برخی مواد مغذی مواجه شود.

توجه داشته باشید که بیمار در صورت رعایت تمام دستورالعمل های پزشک، به احتمال زیاد دچار این عوارض نخواهد شد و احتمال بروز مشکلات ذکر شده بسیار پایین می باشد. با این حال مزایای جراحی لاغری بسیار بیشتر از عوارض احتمالی آن می باشد که بیماران باید در تصمیم خود حتما این مورد را در نظر گیرند.

 

مزایا و فواید جراحی لاغری

 

مزایا و فواید عمل جراحی لاغری

 1. کاهش سریع وزن

شما با انجام عمل به مرور زمان و به شکلی موثر از دست می دهید. در مقایسه با روش های دیگر، عمل جراحی لاغری در مدت زمان کمتری وزن شما را کاهش خواهد داد. پس از انجام عمل، خورد و خوراک شما تغییر می کند، کمتر می خورید و زودتر سیر می شوید. از آنجایی که دیگر نمی توانید پرخوری کنید، سریعا از روی سفره یا میز غذا بلند شده  و به صورت پایدار وزن خود را کاهش می دهید.

 

 1. بهبود بیماری های در ارتباط با چاقی

به خاطر انجام عمل جراحی لاغری  و کاهش وزن، بیشتر شرایط پزشکی مربوط به چاقی شما نیز بهبود خواهد یافت. علاوه بر این، می‌ توانید از بروز مشکلات جدی دیگری که نتیجه چاقی هستند پیش‌گیری کنید. برخی شرایط پزشکی که با جراحی لاغری بهبود می بابند عبارتند از:

 • دیابت نوع ۲
 • کلسترول بالا
 • فشار خون بالا
 • مشکلات تنفسی مثل تنگی نفس
 • آرتروز و یا درد مفاصل
 • سندرم پلی کیستیک تخمدانی
 • افسردگی
 • مشکلات چشمی
 • و …

 

علاوه بر این، شما با انجام عمل جراحی چاقی می‌ توانید ریسک ابتلا به مشکلات جدیدتری مانند سکته، بیماری های قلبی و یا حمله قلبی که مستقیما با چاقی در ارتباطند را کاهش دهید.

 

 1. بهبود کیفیت زندگی

با انجام عمل جراحی لاغری کیفیت کلی زندگی شما نیز بهبود خواهد یافت. شما بعد از این عمل یاد می‌گیرید که چطور موثرتر، کمتر و بهتر غذا بخورید که در نتیجه آن وضعیت سلامتی عمومی بدنتان بهتر می‌شود. بعد از کاهش وزن، تازه متوجه می‌شوید که کیفیت زندگی شما در هر بخشی افزایش میابد و سبک زندگیتان تغییر میکند.

 1. و…

 

 هزینه عمل جراحی لاغری

قبل از هر چیزی باید بدانید که تکنیک ها و روش های جراحی لاغری بسیار متنوع هستند. برای انجام هر کدام از این روش ها نیز، یک مسیر خاص طی می شود. بنابراین هر عمل لاغری، تجهیزات، مهارت، تخصص و نیازمندی های خاص خود را می طلبد.

پس ما نمی توانیم بگوییم که مثلا هزینه جراحی لاغری ثابت بوده و به عنوان مثال ۲۰ میلیون تومان است. هزینه کلی اعمال لاغری را به صورت محدوده بیان می کنند و هزینه تکنیک ها و روش های جراحی (مانند اسلیو، بای پس و …) را به صورت یک عدد یا به طور مشابه به صورت بازه ای از اعداد بیان می کنند.

هزینه جراحی‎های لاغری توسط پزشک و با در نظر گرفتن عوامل مهم و تاثیر گذار تعیین می‎گردد. پزشک معالج پس از معاینه بیمار و بررسی شرایط او این مبلغ را به اطلاع بیمار می‎رساند. از جمله عوامل مهم و موثر در تعیین هزینه جراحی باید به مواردی همچون شرایط جسمی بیمار، علت چاقی او، بیماری ‎های احتمالی که در پی چاقی برای فرد بروز یافته، هزینه بیمارستان، دستمزد پزشک و… اشاره نمود.

اغلب شرکت‎های بیمه هزینه‎ی درمان‎هایی که انجام آن‎ها برای سلامتی بیمار ضروری است و عدم انجام آن موجب بروز عوارض می‎گردد را تحت پوشش خود قرار می‎دهد. اما لازم است پیش از اقدام به انجام جراحی لاغری با مشاور بیمه خود مشورت نمایید.

 

 هزینه عمل لاغری

 

پاسخ به سوالات پر تکرار جراحی لاغری

1 _ کسی که قبلا روی شکم خود عمل انجام داده، آیا می‌تواند عمل لاغری لاپاراسکوپی داشته باشه؟

بله اما قبل از بیهوش شدن باید تمام سوابق بستری شدن و یا سابقه داشتن عمل جراحی قبلی مخصوصا در ناحیه شکم و لگن را به جراح لاغری خود و متخصص بیهوشی اطلاع دهید. حتی اگر در دوران کودکی نیز عمل خاصی داشته اید را اطلاع دهید.

2 – کسی که دیابت نوع دو دارد، آیا عمل لاغری با شرایط خطرناکه؟

بله امکان دارد. ولی این به معنی عدم انجام عمل لاغری برای کسانی که دیابت نوع دو دارند نیست. اکر دیابت نوع دو دارید پیش از عمل به تمام توصیه های جراح لاغری مبنی بر کنترل دیابت و سطح قند خون خود عمل کنید تا در شرایط عمل قرار بگیرید. تقریبا اغلب کسانی که دیابت دارند و عمل جراحی لاغری انجام می دهند بعد از عمل تا حدود زیادی دیابت‌شان بهبود پیدا میکند و حتی کاملا درمان میشود.

3 _ بعد از عمل جراحی لاغری ، مو ریزش پیدا میکند ؟

بله برخی بیماران ممکن است پس از عمل با ریزش مو مواجه شوند. و در کل ۳ تا ۶ ماه پس از عمل این اتفاق طبیعی است. ریزش مو در این افزاد به دلیل استرس فیزیکی ناشی از جراحی و تغییرات وزنی سریع رخ می دهد.

4 _ قبل از انجام عمل باید رژیم غذایی خاصی داشته باشیم؟

بله شما باید خود را برای عمل آماده کنید. برای این منظور جراح لاغری از ۲ تا ۳ هفته پیش از عمل، به شما برنامه غذایی خاصی میدهد که باید آن را رعایت کنید. به خاطر دو دلیل باید این رژیم را رعایت کنید. اول کاهش اندازه کبد و دوم کاهش میزان چربی های بدن پیش از عمل. اگر رژیم به خوبی رعایت شود عمل شما ایمن ‌تر خواهد بود.

5 _ چقدر بعد از عمل جراحی اسلیو معده یا بای پس معده میتوان عمل جراحی زیبایی انجام داد؟

وقتی حدود دو تا سه ماه وزن کم نکردید (حدود ۱ سال بعد از عمل ) و وزن شما ثابت شد می توانید عمل جراحی زیبایی را انجام دهید.

6 _ کاهش وزن بعد از عمل بای پس تا کی ادامه دارد؟

حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد وزن اضافه طی ۱ تا ۵ سال  بعد از عمل کاهش پیدا می کند. این یعنی اینکه نباید ترس از کاهش وزن بیش از حد داشته باشید. مثلا یک خانم با ۵۰ کیلو اضافه وزن با عمل حدود ۳۵ کیلو کاهش وزن خواهد داشت مگر اینکه رژیم غذایی و ورزش را بلافاصله بعد از عمل به برنامه خود اضافه کنید.

7 _ دوران نقاهت بعد از جراحی لاغری چقدر است؟

بعضی از دوستان می ‌توانند از سه تا چهار روز بعد از عمل به صورت نیمه وقت به کار برگردند و اکثرا بعد از یک هفته به کار عادی بر می ‌کردند. دوره نقاهت کامل را حدود ۴ تا ۶ هفته می ‌توان در نظر بگیرید.

 

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه های کاربران

  دیدگاهی وجود ندارد