ddcfc7c9a0021683f26b6e25f5273f2fresNet10_nd-1

[box_header title=”درمان و پیشگیری با جراحی متابولیک” type=”h2″ bottom_border=”1″ animation=”0″ top_margin=”page_margin_top”]

دکتر عبدالحسینی ، جراح و فلوشيپ جراحى لاپاراسکوپی پیشرفته ، جراحی چاقى و متابولیک

در درجه اول میزان اضافه وزن خود را تعیین کنید. میزان اضافه وزن بوسیله شاخص توده بدن (یا BMI) به دست می آید.

فرمول محاسبه شاخص توده بدن : وزن (به کیلوگرم) تقسیم بر قد (به متر) به توان دو

بر اساس عدد به دست آمده از شاخص توده بدن شخص باید طبق اصول زیر رفتار کرد.

برای BMI بین 20 تا 25 :

در صورتیکه شخص وزن ایده آل دارد ولی تناسب اندام ندارد ، توصیه به ورزش ، رژیم و استفاده از دستگاه های Shockwave و LPG و Cavitation می شود.

برای BMI بین 25 تا 30 :

در این صورت شخص اضافه وزن دارد . برای این گونه افراد توصیه به استفاده از دستگاه های چاقی موضعی مانند دستگاه LPG و Shockwave  و Cavitation ، لیزر لیپولیز ، لیپوماتیک و یا اعمال جراحی می شود که با مراجعه به کلینیک نوع و میزان آن برای شخص مشخص می گردد.

برای BMI بین 30 تا 35 :

در صورتیکه شخص در این گروه قرار دارد دچار چاقی درجه یک است و چنانچه مبتلا به دیابت ، فشار خون ، تری گلیسیرید بالا یا دور کمر بالا هستید شما میبایست با مشاوره دکتر اقدام به انجام عمل جراحی متابولیک نمایید و در غیر این صورت با داشتن رژیم و انجام ورزش شاخص توده بدن را به کمتر از 30 رسانده و سپس استفاده از مراحل بالا را توصیه می کنیم.

برای BMI بین 35 تا 40 :

در صورت داشتن شاخص توده بدن بین 35 تا 40 ، شخص دچار چاقی درجه دو است . در این گونه افراد هر چند ورزش و رژیم در درجه اول مطرح است ولی عملا شخص نیازمند به انجام اعمال جراحی چاقی متناسب با نوع رژیم و فعالیت ایشان هست که شامل اعمال جراحی مانند Sleeve گاسترکتومی و یا حتی مینی گاستریک بای پس می باشد.

بعد از انجام عمل جراحی شخص میبایست تحت نظر متخصص تغذیه و متخصص ورزش به تناسب اندام خود برسد.

برای BMI بالاتر از 40 :

اشخاصی که شاخص توده بدن آنها از 40 بالاتر می باشد دچار چاقی مفرط می باشند و برای این نوع افراد انجام اعمال جراحی چاقی که می تواند شامل Sleeve ، RY Gastric Bypass ، Mini Gastric Bypass و حتی دئودنال سوییچ که یک عمل جراحی دو مرحله ای می باشد توصیه میگردد.

قبل از انجام عمل جراحی لازم است تاییدیه بیمه تکمیلی به نام پزشک معتبر بگیرید تا هزینه عمل جراحی به عهده بیمه تکمیلی باشد.

[box_header title=”بستری در بیمارستان و مراقبت پس از عمل” type=”h2″ bottom_border=”1″ animation=”0″ top_margin=”page_margin_top_section”]
بستری در بیمارستان و مراقبت پس از عمل
 • بستری در بیمارستان:

  عمل جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام شده و در اغلب موارد بصورت لاپاراسکوپیک انجام می‌شود. این روش بهترین نوع عمل بوده زیرا میزان بروز دو عارضه مهم عمل باز یعنی عفونت زخم و فتق محل عمل بسیار کمتر بوده و باعث کاهش چشمگیر درد پس از عمل شده و بیمار سریعتر می‌تواند به فعالیت روز مره بازگشته و میزان بستری در بیمارستان نیز کوتاه‌تر است.

  در مواردی در حین عمل بنا به بعضی دلایل ممکن است نیاز به تبدیل لاپاراسکوپی به عمل باز شود که اگر چه بسیار نادر اتفاق می‌افتد اما بیمار باید آمادگی آن‌را داشته باشد.

  میزان بستری پس از عمل بسته به نوع عمل و وضعیت سلامتی کلی بیمار از ۲ تا ۱۰ روز متغیر می‌باشدودر صورت وقوع عوارض ممکن است طولانی‌تر نیز شود. در چنین وضعیتی ممکن است جراح تصمیم به عمل مجدد بصورت اورژانسی بگیرد. بنابراین شما باید حداقل دو هفته وقت ودر صورت شاغل بودن مرخصی داشته باشید تا دچار مشکل نشوید.

  این اعمال نیز مانند هر جراحی شکمی دیگرمی‌تواند با درد پس از عمل همراه باشد لذا برای شما پس از عمل مسکن تجویز خواهد شد.

  تغذیه بعد از عمل :

  پس از عمل نوع غذایی که می‌توانید استفاده کنید متفاوت خواهد بود که با مایعات صاف شروع شده و کم کم غذای نرم شروع شده و به تدریج به غذاهای عادی تبدیل می‌شود.

  برای اینکه با عوارضی از قبیل تهوع و استفراغ غافلگیر نشوید توصیه‌های تغذیه ای را که به شما داده می شود دقیقاً دنبال کنید:

  در هر وعده حجم کم مصرف نموده و خوب بجوید.

  هنگام غذا خوردن حتما بنشینید و در محیطی آرام غذای خود را صرف نمایید.

  از آنجا که شما تا مدتی احساس گرسنگی نخواهید داشت و در صورت مصرف زیاد دچار درد و استفراغ خواهید شد حتما به توصیه‌های متخصص تغذیه توجه نمایید.

  هر گز حین غذا خوردن مایعات مصرف نکنید ولی مابین وعده‌های غذایی حتما مایعات به میزان کافی مصرف نمایید.

  حتما به میزان کافی پروتئین مصرف نمایید(نظیر گوشت – ماهی – تخم مرغ و غیره).

  از مصرف نوشابه‌های گازدار و نوشیدنی‌های شیرین – انواع سس و سرخ کردنی‌ها – شیرینی و غذاهای چرب اکیدا خوداری کنید. مصرف آنها از کاهش وزن شما جلوگیری می‌کند.

  به این عادات غذایی جدید به مرور عادت خواهید کرد و اگرچه محدودیت‌هایی خواهید داشت ولی این موضوع باعث نمی‌شود که از زندگی عادی محروم شده و از خوردن لذت نبرید.

  بعد از عمل : 

  از همان چند هفته اول کاهش وزن شما آغاز می شود در اغلب بیماران کاهش وزن در چند ماه اول سریع بوده وسپس آهسته‌تر می شود و حداکثر کاهش وزن در ۱۲ تا ۱۸ ماه حاصل خواهد شد.پس از این زمان مقداری افزایش وزن ممکن است رخ دهد. در طی این زمان بیماری‌های مرتبط با چاقی بهبود می‌یابند.

  تصمیم به انجام عمل چاقی یکی از بزرگ ترین تصمیم‌ها در طول زندگی است.

  همواره رژیم غذایی خود را رعایت کنید و در حد توان فیزیکی خود فعالیت بدنی داشته باشید.

  ویزیت‌های دوره ای خود را بطور منظم انجام دهید و ارتباط خود را با تیم چاقی قطع نکنید.

  از مصرف هر گونه کاهش دهنده وزن بعد از عمل بپرهیزید.

  بیمارستان های طرف قرارداد : 

  • بیمارستان فرمانیه
  • بیمارستان نیکان

   

  با ما در تماس باشید.

[box_header title=”جایگاه LPG , CAVITATION , RF درکاهش وزن” type=”h2″ bottom_border=”1″ animation=”0″ top_margin=”page_margin_top_section”]

 

درمان چاقی موضعی
درمان چاقی موضعی

 

 

[box_header title=”رژیم غذایی مناسب بعد از جراحی چاقی” type=”h2″ bottom_border=”1″ animation=”0″ top_margin=”page_margin_top_section”]
رژیم غذایی مناسب

پس از جراحی  چاقی، رژیم غذایی شامل مراحل زیر است:

مرحله اول: غذاهای مایع در دمای اتاق مانند آب ، آب میوه طبیعی رقیق شده با نسبت یک ششم آب میوه و مابقی آب، شیرکم چرب، و ماست کم چرب. این رژیم غذایی به مدت ۲ هفته ادامه داده می شود .

مرحله دوم: شروع غذاهای نیمه مایع مانند سوپ صاف شده یا سوپ با سبزیجات میکس شده تا هفته سوم

مرحله سوم: غذاهایی با قوام خمیری صاف و یا مایع غلیظ. غذاهای پوره که حاوی هیچ قطعه مجزا نباشد. رژیم غذایی پوره به طور کلی تا هفته جهارم  ادامه می یابد.

مرحله چهارم: غذاهای رقیق و غذاهایی که به راحتی جویده میشوند مثل گوشت چرخ کرده یا گوشت با تکه های بسیار ریز،سبزی پخته شده و میوه پخته (کمپوت).این رژیم غذایی حدود ۸ هفته قبل از شروع رژیم غذایی معمولی ادامه داده می شود. در طول این مدت تعداد وعده های غذایی و نوشیدن شما متعدد می باشد(توجه داشته باشید از نوشیدن مایعات همزمان با غذا پرهیز کنید). به بیماران نوشیدن حداقل یک و نیم لیتر آب در روز و به صورت تدریجی توصیه میشود. رژیم شما با چهار  وعده غذایی شروع شده و در نهایت با شروع رژیم عادی به سه وعده کاهش داده میشود. به طور معمول ، هر وعده غذایی شامل غذاهای غنی از پروتئین، مانند گوشت مرغ و ماهی ، محصولات لبنی کم چرب (ماست، پنیر) و یا تخم مرغ می باشد. پروتئین برای نگهداری و ترمیم بدن شما پس از جراحی بسیار مهم است. سرعت عبور شما از یک مرحله به مرحله بعدی به این نکته بستگی دارد که بدن شما با چه سرعتی به تغییر در الگوهای غذا خوردن و قوام غذا عادت میکند. افراد معمولا خوردن غذا به طور منظم با قوام سفت و معمولی را سه ماه بعد از عمل جراحی شروع میکنند.

مایعات صاف :

 • اجتناب از نوشیدنی های گازدار و کافئین.
 • اجتناب از نوشیدن آب با تکه های یخ.
 • اجتناب از نوشیدن با نی یا بطری ورزشی زیرا با ایجاد حباب های هوا ممکن است باعث ناراحتی گوارشی شود.
 • ممکن است در ابتدا نوشیدن آب دشوار باشد. سعی کنید با اضافه کردن لیمو و تنظیم دما بنوشید.
 • لطفا توصیه های پزشک خود را در مورد رژِیم غذایی جدی بگیرید.

رژیم غذایی نرم :

عدسی، پودر مالت  تخم مرغ آب پز بدون زرده ، ماهی پخته ،پنیر کم چربی ماست و یا پودینگ بدون شکر آب سیب بدون شکر سبزیجات پخته نرم اجتناب از خوردن چربی و قند زیرا در این مرحله به سختی در بدن هضم می شوند. خیلی خوب جویدن مواد غذایی. به آهستگی غذا بخورید.

پروتئین ها :

 • پروتئین برای ساخت و ترمیم سلول ها و بافت های بدن ضروری است.
 • پروتئین نقش بسیار حیاتی در سیستم ایمنی بدن دارد.
 • گوشت های بدون چربی انتخاب کنید. مانند: انواع ماهی ها، صدف، مرغ.
 • اجتناب از روش های پخت و پز چربی بالا مانند سرخ کردن با روغن. اجتناب از مصرف گوشت با چربی بالا مانند گوشت بره ، سوسیس و پپرونی یا کالباس.

چربی ها :

 • مقدار کمی از چربی در رژیم غذایی روزانه مورد نیازاست.
 • چربی ها در انواع شیرینی (کیک ، کلوچه، کلوچه) ، غذاهای چرب یا سرخ شده، روغن و کره یافت می شوند.
 • چربی به سختی پس از عمل جراحی بای پس معده هضم میشود.
 • چربی بیش از حد ممکن است باعث ریفلاکس (سوزش سردل) شود.
 • چربی اضافی ممکن است باعث اسهال ، تهوع و ناراحتی گوارشی شود.
 • اجتناب از انتخاب های غذاهای پر چرب مانند سس سالاد معمولی ، کره ، پنیر خامه ای و سس مایونز.
 • انتخاب گزینه های کم چرب مانند: سس سالاد کم چربی و روغن زیتون.
 • چربی اضافی ممکن است باعث اسهال ، تهوع و ناراحتی گوارشی شود.

کربوهیدراتهای پیچیده :

 • مصرف کربوهیدرات ها باید به میزان حداقل باشد.
 • کربوهیدرات ها از جمله غلات و نشاسته منبع اصلی انرژی بدن هستند.
 • کربوهیدراتها منبع تامین انرژی ، ویتامین B ، فیبر و مواد معدنی هستند.
 • کربوهیدرات های دارای مواد مغذی است و شما سیر و پرمی کند( غذاهایی از غلات کامل و یا آرد گندم ۱۰۰ ٪).
 • نمونه هایی از کربوهیدرات های پیچیده : نان گندم، کراکر کم چربی ، غلات با قند پایین ، کشمش ، سبوس ، برنج و پاستا.

میوه ها و سبزیجات :

 • سبزیجات منبع فیبر ، انرژی، ویتامین A و ویتامین C هستند.
 • سبزیجات مختلف و متنوع را برای رژیم غذایی خود را انتخاب کنید.
 • اجتناب از استفاده از روش های پخت و پزبا چربی بالا مانند کره یا روغن ، و یا اضافه کردن سس های پر چرب مانند کرم، پنیر.
 • به یاد داشته باشید سبزیجات را به رژیم غذایی خود به آهستگی اضافه نمایید و در ابتدا از انواع نرم ویا رنده شده استفاده نمایید.
 • میوه ها کربوهیدرات های پیچیده، فیبر، انرژی و ویتامین C. را برای شما فراهم میکنند.
 • میوه ها تنقلات روزانه بسیار مفید و بی ضرری هستند ولی بیشتر از سه عدد در روز نباشد.
 • میوه های متنوع انتخاب کنید.
 • به یاد داشته باشید میوه ها را به رژیم غذایی خود به آهستگی اضافه نمایید و در ابتدا از انواع نرم و یا رنده شده استفاده نمایید.
[box_header title=”لاپاراسکوپی” type=”h2″ bottom_border=”1″ animation=”0″ top_margin=”page_margin_top_section”]

لاپاراسکوپی یا درون بینی شکمی (به انگلیسی: Laparoscopy) نوعی تکنیک برای درون‌بینی شکم (حفره صفاق) و لگن است. اغلب لاپاراسکوپی اقدامی تشخیصی است ولی گاه می‌تواند درمانی نیز باشد مانند آپاندکتومی به روش لاپاراسکوپی یا کوله‌سیستکتومی لاپاراسکوپیک. این تکنیکها در سالهای اخیر به دلیل کاهش زمان بستری بیمار در بیمارستان، کاهش درد و کوچکی برش و جوشگاه عمل مورد استقبال قرار گرفته‌اند. در این روش دکتر داخل شکم را کمک یک لوله دوربین دار (بدون بازکردن شکم) مشاهده می‌کند. این لوله از طریق ایجاد یک سوراخ بسیار کوچک در ناف تحت بیهوشی عمومی وارد می‌شود. لاپاراسکوپی می‌تواند سایر علل درد قاعدگی مثل آندومتریوز و یا چسبندگی‌های لگنی و یا فیبروم‌ها و یا کیست تخمدان و حتی حاملگی خارج رحمی را تشخیص داده و در بعضی موارد درمان کند.

اخیرا به کمک لاپاراسکوپی می توان کلیه اعمال جراحی شکمی شامل اصلاح چسبندگی روده ، سرطان ها ، اعمال جراحی بای پس معده ، اسلیو معده ، برداشتن طهال ، انواع فتق های شکمی ، فتق روده ، رفلاکس ، تورم های معده و روده و … به جز بعضی موارد مانند سزارین یا توده های بسیار حجیم و … را انجام داد.