نخستین عمل جراحی ویپل لاپاراسکوپیک کشور

نخستین عمل جراحی ویپل لاپاراسکوپیک کشور

مدیر
تاریخ انتشار فروردین 17, 1398
امتیاز مطلب

نخستین عمل جراحی ویپل لاپاراسکوپیک کشور در مرکز شهید مدرس انجام شد

جراحی ویپل لاپاروسکوپی
اولین جراحی ویپل لاپاروسکوپی

برای اولین بار در ایران جراحی ویپل به روش لاپاراسکوپیک توسط تیم جراحی به سرپرستی دکتر ناصر ملک پور علمداری رئیس بخش جراحی عمومی بیمارستان شهید مدرس و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با همکاری دکتر محمدرضا عبدالحسینی فلوشیپ لاپاراسکوپی پیشرفته و جراحی باریاتریک چاقی و متابولیک از مرکز تحقیقات کم تهاجمی بیمارستان حضرت رسول اکرم و دکتر برمک قلی زاده در مرکز شهید مدرس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شد.

به گفته سرپرست تیم جراحی؛ این روش عمل برای خانم ۵۶ ساله با تومور قسمت انتهایی مجرای صفراوی مشترک (آدنوکارسینوما) بعد از اقدامات تشخیصی اولیه و آماده سازی بیمار  به روش کاملا لاپاروسکوپیک انجام گردیده و  بیمار  بعد از طی دوره نقاهت با حال عمومی مناسب از بیمارستان مرخص گردید.

دکتر ملک پور ضمن اعلام این خبر افزود: جراحی ویپل یا «پانکراتیکودئودنوکتومی» که جزء سنگین ترین و تکنیکی ترین روشهای جراحی برای برداشتن تومورهای سر پانکراس و تومورهای انتهای مجاری صفراوی می باشد سالهاست که به روش عمل باز انجام می شود.

وی ادامه داد: در این جراحی، قسمت انتهایی معده،کل دوازدهه،کیسه صفرا،مجرای صفراوی مشترک و سر لوزالمعده برداشته شده و با بخشی از روده باریک جایگزین می گردد.

رئیس بخش جراحی عمومی بیمارستان شهید مدرس اظهار داشت: انجام این جراحی به روش لاپاروسکوپیک نیاز به مهارت بیشتری داشته و آمار جهانی آن در کل،کمتر از ۱۵۰ مورد می باشد. مزایای روش لاپاروسکوپیک درد کمتر بعد از جراحی،اقامت کوتاه تر در بیمارستان و تسریع در روند درمان است.

منبع :

 

مشاهده مقاله
دکتر گلنوش چاره گر

دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی شهید بهشتی

 

 

https://msp.sbmu.ac.ir/index.jsp?fkeyid=&siteid=91&pageid=23362&newsview=56762

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه های کاربران

  • ترانه

    بسيار عالي دست همگي درد نكنه به اميد موفقيتهاي فراوان و روز افزون

    2018-06-24 20:46:36

  • kamran

    سلامت شاداب باشید به امید خدا

    2018-06-24 20:46:36